Meat costs rose by 3.8%, but the absolute increase was high, with a kilo of fillet steak costing up to A$60 for a kilogram.

Australians spend around 15% of their weekly food budget on meat and half that (7.4%) on dairy products.

About 43% of householders say grocery prices are a cause of financial stress, with half trying to reduce spending.

So how can you save money on meat and dairy products without skimping on nutrients?

Meat

Meat is a good source of protein, iron, zinc and vitamin B12.

Recommendations are for a maximum of three serves of cooked lean red meat a week. This includes beef, lamb, veal, pork, or kangaroo, with a serve being 65g cooked, which equates to 90–100g raw. This means purchasing 270–300g per person per week.

Check prices online and weekly specials. Less expensive cuts include oyster blade, chuck or rump steak ($22–$25 per kilogram). They can be tougher, making them better for casseroles or slow cook recipes, like this beef stroganoff.

One exception is mince because higher star, lower fat, more expensive products shrink less during cooking compared to regular mince, which shrinks by 25–30%.

Meat cooking on frypan

Extend casserole and mince dishes by adding vegetarian protein sources, such as dried or canned beans and legumes.

A 400g can of red kidney beans costs about $1.50 and contains 240g of cooked beans, equivalent to 1.6 standard serves. Add a can of any type of legume (black, adzuki, cannelloni, butter, chickpeas, four-bean mix, brown lentils) or use dried versions that don’t need pre-soaking like dried red lentils at about $5 per kilogram.

This adds nutrients including protein, B vitamins, iron, zinc, calcium, magnesium and dietary fibre.

Dairy

Dairy products are important sources of protein, calcium, magnesium, zinc, potassium and vitamins A, B2 and B12. Australian recommendations are for two to three serves a day for adults and four serves for women over 50. One serve is equivalent to a cup of milk or 40g cheese.

Fresh milk costs between $1.50 and $3.00 per litre depending on type and brand, while UHT milk is cheaper, about $1.60 per litre. It’s even cheaper to buy powdered milk ($10 per kilogram pack, which makes ten litres), equating to $1 per litre.

Glass of milk and biscuit

Making yoghurt at home costs about $5–6 per kilogram using a powder mix and yoghurt maker ($25). Once set, divide into smaller tubs yourself. Use as a substitute for cream or sour cream.

Fresh yoghurt varies from $11–$18 per kilogram, with individual serves and flavoured varieties more expensive (but not always). Compare per kilogram or per 100g prices and check for specials.

Cheese prices vary a lot so compare prices per kilogram. As a guide, block cheese is cheaper than pre-sliced or grated cheese. Home brand products are cheaper than branded ones. Mature cheeses are more expensive and processed cheese least expensive. But, if you cut block cheese really thick you end up using more. Block cheese ranges from $15 to $30 a kilogram, while packets of pre-sliced cheese vary from $18 to over $30.

Pre-grated cheeses range from $14 to $30 per kilo, with most around $20, and processed cheese varies from $10 to $15. Extend grated cheese by mixing with grated carrot (about $2 a kilogram) and use as a topper for tacos, wraps, pasta and pizza. Use processed cheese slices for toasted sandwiches. Most recipes work adding less cheese than specified.

A high-calcium alternative to cheese in sandwiches is canned salmon, but at $15–$30 per kilogram ($6–$7 per 210g can) you add variety but may not save money.

3 tips to save on your food bills

1. Have a household food budget

Ensure everyone is on the same page about saving money on food and drinks.

About 50% of household food dollars are spent on takeaway, eating out, coffee, alcohol, food-delivery services and extras, so have a budget for discretionary food items. This is where you can make big savings.

Your household might need an incentive to stick to the budget, like voting on which “discretionary” items food dollars get spent on.

Lady grocery shopping

2. Have a rough weekly meal plan

Use your meal plan to write a grocery list. Check what you already have in the pantry, fridge and freezer.

If you’re not sure where to start, look at ours at No Money No Timeeither for one person or a family with young children.

3. Avoid food waste

Australians waste 7.6 million tonnes of food each year yet 70% is edible. Before heading to the shops, check your fridge.

Turn leftovers into tomorrow’s lunch or dinner. When clearing the dinner table, pack leftovers straight into lunch containers so it’s grab and go in the morning (or freeze for days you’re too busy to cook).

Use our resources at No Money No Time for ideas on how to help your food dollars go further. If you need food help right now, the Ask Izzy website can locate services in your area.

This article is republished from The Conversation under a Creative Commons license. Read the original article.

The Conversation

Related articles

Air is an overlooked source of nutrients - evidence shows we can inhale some vitamins

Air is an overlooked source of nutrients - evidence shows we can inhale some vitamins

You know that feeling you get when you take a breath of fresh air in nature? There may be more to it than a simple lack of pollution.

We knew offshore detention was bad for the mental health of people seeking asylum. Our new research shows exactly how bad

We knew offshore detention was bad for the mental health of people seeking asylum. Our new research shows exactly how bad

For more than a decade, mandatory offshore detention has been a cornerstone of Australia’s strategy to deter people who arrive by boat to seek asylum.

Can I trust my period-tracking app? Here’s what it can tell you – and what to watch out for

Can I trust my period-tracking app? Here’s what it can tell you – and what to watch out for

As many as 50 million people now have a record of their menstrual cycle on their personal devices.

Show more stories
What is 'health at every size' lifestyle counselling? How does it compare with weight-focused treatments?

What is 'health at every size' lifestyle counselling? How does it compare with weight-focused treatments?

Health at every size (or HAES) is a lifestyle counselling approach that promotes mindful eating and lifestyle behaviours to pursue health and wellness, without focusing on weight loss. Weight loss is seen as a beneficial side effect, rather than a goal.

Should school nurses weigh students? We asked 5 experts

Should school nurses weigh students? We asked 5 experts

One in four Australian children aged two to 17 are classified as above a healthy weight, based on their body mass index (or BMI, which is weight divided by height squared).

Yes, you do need to clean your tongue. Here's how and why

Yes, you do need to clean your tongue. Here's how and why

Has your doctor asked you to stick out your tongue and say “aaah”? While the GP assesses your throat, they’re also checking out your tongue, which can reveal a lot about your health.

Aligned with the United Nations Sustainable Development Goals

1 - No poverty2 - Zero hunger3 - Good health and well-being